Данъци и счетоводство в ресторанта 

Taxes and accounting for your restaurant

Административните изисквания за отваряне и управление на успешен ресторант понякога са трудни за разбиране. Ето нашия обзорен преглед на всички изисквания, големи или малки, на които да обърнеш внимание по отношение на данъците и счетоводството.

За данъците в ресторантите

1. Данъци за ресторанта 

About Restaurant Taxes

Има няколко различни данъка, които трябва да вземеш предвид, когато отваряш ресторант и продаваш продуктите си на клиенти. От решаващо значение е не само да знаеш колко пари ще трябва да платиш на финансовия орган, но и как се формира тази сума. Истинското разбиране на данъчните изисквания ще ти позволи да вземаш разумни финансови решения и следователно ще донесе успех на твоя ресторант.

Данъците, които ще бъдат в сила за твоя ресторант, са:

  • данък добавена стойност (ДДС);
  • корпоративен данък върху печалбата;
  • данъци и осигуровки върху заплатите на служителите.

Друг данък, който може да възникне, е данъкът върху недвижимите имоти.

Общи данъци за ресторантите

2. Видове данъци

Common Taxes for Restaurants

2.1 Данък върху добавената стойност

Всяко заведение, в което се продават храни и напитки, е задължено да начислява и внася ДДС върху извършените продажби, в съответствие с разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (чл. 12, ал. 1). Всички търговски дейности, свързани с предоставянето на стоки и услуги, подлежат на облагане с този данък.

За ресторантьорските и кетъринг услуги важи намалена ставка от 9% до 31 декември 2024 г., която обхваща доставка на приготвена или неприготвена храна, включително доставка на храна за вкъщи, но изключва бира, вино и спиртни напитки. Ресторантите са задължени да подават ежемесечни декларации за ДДС и да заплащат дължимите суми в установените срокове. При изчисляване на данъка трябва да се използват различни ставки в зависимост от предлаганите стоки и услуги.

Restaurant trade tax

2.2 Корпоративен данък

Всеки предприемач, който развива стопанска дейност, е длъжен да плаща корпоративен данък. Периодът за изчисляване на корпоративния данък е календарната година. За новосъздадени данъчно задължени лица този период обхваща от датата на регистрация до края на годината.

Годишната данъчна декларация по образец се подава от 1 март до 30 юни на следващата година в съответната дирекция на НАП. Заедно с декларацията се подава годишен отчет за дейността, освен ако не е извършвана дейност или няма дължими данъци за съответния период.

Тези изисквания гарантират прозрачност и спазване на данъчното законодателство.

Restaurant Employee Wage tax

2.3 Данъци и осигуровки върху заплатите на служителите

Заплатите на служителите и свързаните с тях осигуровки са основен разход за ресторантите и трябва да бъдат коректно изчислявани и изплащани навреме. Според чл. 25, ал. 1 от Закона за счетоводството, работодателите са длъжни да начисляват и внасят социални и здравни осигуровки, като плащанията се документират съгласно счетоводните стандарти. Според Кодекса за социално осигуряване, осигурителните вноски включват както лични, така и работодателски компоненти, покриващи рискове като болнични, майчинство, безработица и пенсии, и се изчисляват върху брутната заплата на служителите.

 

2.4 Данък върху недвижимите имоти

Когато имаш собствен ресторант, а не го отдаваш под наем, трябва да плащаш данък върху недвижимите имоти. Размерът му се изчислява според стойността на ресторанта ти.

Счетоводство: Методи и инструменти

3. Счетоводство на ресторанта

Счетоводството на ресторанта ти е необходимо главно за изпълнение на доказателствената тежест пред финансовите органи. Освен това счетоводството е изключително важно, за да имаш структуриран и обширен поглед към всички транзакции, които се извършват в заведението ти. Само когато документираш всеки отделен приход и всеки отделен разход, можеш да коригираш и подобриш финансите на ресторанта си и в дългосрочен план да постигнеш по-голям успех. По този начин можеш да видиш кои разходи са прекомерни и къде можеш да оптимизираш. 

Що се отнася до счетоводството в ресторанта ти, трябва да водиш касова книга и да съхраняваш всички касови отчети.

Accounting cash book

3.1 Водене на касова книга

За да можеш успешно да изпълняваш счетоводните изисквания за твоя ресторант, задължително трябва да водиш касова книга. Това е от решаващо значение за прозрачността и точността на финансовата отчетност на заведението. Предприятия, които нямат касова книга или водят документацията си хаотично, могат да предизвикат впечатление за данъчни измами. Законът изисква да поддържаш касов апарат и да водиш документация за отчетност без значение колко голям е твоя ресторант.

Целта на касовата книга е да осигури преглед на всички парични приходи и разходи. Всеки ден, след като затвориш ресторанта, трябва да преглеждаш дали инвентарът от касовата книга съответства на действителния от касовия апарат. За още по-лесно документиране на всички приходи и разходи горещо препоръчваме да съхраняваш копие от всички касови бележки, включително покупки за ресторанта от теб или сметки на клиенти, след като са се хранили в заведението ти.



 
Digital cash book

3.2 Избягване на грешки в касовата книга

Правилното водене на касовата книга е важно, за да се избегнат всякакви проблеми с финансовите органи. Касовата книга съществува, за да документира всички парични движения и да предотврати присвояването на приходи, което би довело до данъчна измама. В България данъчната измама е престъпление и може да има сериозни последствия.

Данъчните органи имат право да извършат одит във ресторанта ти по всяко време. По време на проверката те проверяват касовата книга, за да се уверят, че записаните приходи и разходи съответстват на действителната печалба в касовия апарат.

Всичко, което трябва да знаеш за откриването на ресторант
Разгледай нашата поредица "Как да отворя ресторант" и разбери как да сбъднеш мечтата си.<br>
Как да отворя ресторант
Да обобщим

4. Заключение

В крайна сметка най-важното от тази статия са различните видове данъци и значението на воденето на касова книга. Задължителните данъци включват данък върху добавената стойност (ДДС), данък върху доходите или корпоративен данък и данък върху възнагражденията на служителите. Касовата книга е от съществено значение за документиране на финансовите движения на твоя ресторант.

Данъците и счетоводството могат да бъдат сложни за разбиране. При колебание, консултирай се с професионалист, за да избегнеш финансови проблеми.

<br>

5. Често задавани въпроси

Не пропускай нищо
Нюзлетър
Бъди винаги в час с игрите и офертите в МЕТРО
Абонирай се
Топ оферти в МЕТРО
Избрани промопредложения
Не изпускай нашите изгодни оферти - избрани промоционални предложения, които обикновено участват и в телевизионна реклама.
Виж офертите